Wszystko o cellulicie

Większość z nas ma problem z cellulitem. Wpływa na to stres, złe odżywianie i brak ruchu. Powstaje pomarańczowa skórka, ale jak się jej pozbyć?

Nie ma znaczenia to, czy jesteś szczupła, czy przy kości, każda z nas może mieć problem z cellulitem. Pojawiające się grudki na nogach, wypuklenia na nogach, brzuchu mogą całkiem oszpecić naszą figurę. Za te niekorzyści często odpowiadają geny oraz hormony, dlatego najczęściej te dolegliwości występują w czasie dojrzewania, ciąży oraz menopauzy. Jeżeli zechcemy, ją odpowiednio pielęgnować to uda nam się ją zwalczyć.

Cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wraz ze złym połączeniem zmian tkanki podskórnej. Cellulit to profesjonalnie mówiąc Lipodystrofia jest spowodowana zaburzeniami przepływu limfy. Ona odpowiada za skuteczne usuwanie z organizmu skutków ubocznych produktów metabolizmu. Objawia się na naszej skórze poprzez niewłaściwe odkładanie tkanki skórnej i wody.

Jak wspomniałam wcześniej, za wszystko odpowiadają geny. Przychodzimy na świat z określoną ilością komórek tłuszczowych. Uwarunkowanie genetyczne odpowiada indywidualnie ile jesteśmy w stanie pomieścić tłuszczu w organizmie. Problem ten jest dziedziczny, przeważnie przechodzi z matki na córkę. Estrogen jest odpowiedzialny za wszystkie te zjawiska. Duży wpływ na skórę pomarańczową ma także nasza dieta czy brak ruchu. U nas tkanka łączna jest zbudowana z rozciągliwych i luźnych włókien, w których pęcznieją komórki tłuszczowe. Właśnie to jest powodem cellulitu.

Pofałdowania na naszym ciele niestety nie powstają z dnia na dzień. Proces ten trwa długo i jest podzielony na etapy. Takim pierwszym o znakiem jest pofałdowane ciało. Potem powstają zagłębienia, które można zaobserwować przy wstawaniu czy siedzeniu poprzez czerwoną linię. Następnym etapem jest powstanie zagłębienia widoczne przy napięciu mięśni. Ostatni etap objawia się grudkami i bruzdami i silnym widocznym cellulitem.

Możemy wyróżnić trzy rodzaje cellulitu:

- twardy – mają problem młode kobiety. Widoczny jest podczas ściskania skóry.

-wiotki – przejawia się poprzez opuchnięte i obolałe nogi.

- obrzękowy – łączy dwa powyżej rodzaje.

Jak walczyć z takim cellulitem?

Walka nie jest łatwa ,ale do zrealizowania. Zwalczeniu tej pomarańczowej skórki pomoże więcej ruchu. Pobudzimy w ten sposób układ limfatyczny i przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. Najlepszą metodą jest szybki marsz, jazda na rowerze minimum 30 minut. Dodatkowo warto pomyśleć o zabiegach w gabinetach kosmetycznych.

Najlepszym zabiegiem będzie Endermologia, czyli masaż podciśnieniem za pomocą dwóch elektronicznie sterowanych rolek. Do zabiegu ubiera się specjalny strój, który pomaga usunąć cellulit, ujędrnić skórę, modelować sylwetkę i stymulować produkcję kolagenu. Idealnie współpracują ze sobą dwa zabiegi np. endermologia i mezoterapia igłowa, polegająca na wstrzykiwaniu pod skórę małych dawek substancji leczniczych. Te substancje rozchodzą się powoli i poprawiają jej kondycję. Najważniejsze jest to, aby powtórzyć kilka zabiegów tego typu, a nie jeden i koniec. Dodatkowo warto wzbogacić tę profilaktykę, poprzez stosowanie kremów ujędrniających i balsamów bogatych w składniki aktywne. Cennymi takimi składnikami będą: guarana, kofeina, borowina, tarnina, mangan i L-karnityna. Warto także pomyśleć o masażu antycellulitowym. Ulepsza on obieg krwi i limfy, co nadaje skórze jędrności, napięcia i wygładzenia. W domowych warunkach można taki masaż wykonać pod prysznicem, jednak najlepiej sprawdza się ten w gabinetach kosmetycznych.

Walka z cellulitem powinna być nawykiem codzienności. Czyli codzienna pielęgnacja, zdrowa żywność, trochę ruchu.

Warto:

-Unikać palenia papierosów i stresu.

- Nie jeść dużo węglowodanów, tłuszczy i soli w jednym posiłku.

- Nie brać długich kąpieli w gorącej wodzie.

-Nie opalaj się długo na słońcu.

-Nie noś obcisłych ciuchów.

Stosuj dietę wysokobiałkową. Zjadaj w tym celu duo warzyw strączkowych, jaj, chudych serów. Dodatkowo jedz inne warzywa i owoce. Zamiast kawy czy herbaty warto pić wody mineralnej z dodatkiem cytryny, ponieważ ona działa dobrze na pobudzenie kolagenu.

Jeżeli będziemy przestrzegać tych wszystkich małych kroczków, na pewno będziemy pozbywać się cellulitu.Kasia

Opis autora #2